فرصت کاری در ساسکاتون

دیروز یکی از دوستان از ایران ایمیل زده و در مورد امکان پیدا کردن شغل مربوط به رشته تحصیلی‌شان (مکانیک و عمران) پرسیده بودند. باید بگم که سئوال سختیه. در این دو سه ساله که بازار کار ساسکاچوان خیلی خوب شده خیلی از ایرانیان مهاجر توانستند با مدرک مهندسی که از ایران داشتند کار مرتبط با رشته‌شان را پیدا کنند. البته بسته به شرایط فرد مدت جستجو برای کار متفاوت بود. من البته از آنجایی که هنوز وارد بازار کار نشده‌ام اطلاعاتم ۱۰۰٪ نیست ولی می‌توانم بگویم که مخصوصاْ در یک ساله گذشته شرایط کاری عالی بود و ساسکاچوان با داشتن بیشترین رشد اقتصادی در کانادا مکان بسیار خوبی برای جستجوی کار بود بطوری که پیدا کردن فرد متخصص و یا کارگر بسیار سخت شده بود و تمام جاها آگهی استخدام زده بودند.

 

البته در یکی دو ماه اخیر به دلیل اوضاع خراب اقتصاد جهانی و پایین آمدن قیمت نفت خام این روند کندتر شده و خیلی از شرکت‌ها برای استخدام نیروی جدید مردد هستند. تا آنجایی که شنیدم در این مدت چندین شرکت نفتی در انتاریو پروژه‌های خود را کنسل و رو به تعدیل نیرو آورده‌اند با این حال با توجه به اینکه قیمت نفت در هفته‌های اخیر ثابت مانده است می‌توان امیدوار شد که بازار کم‌کم تعادل خود را بدست آورده و کانادا و بالاخص ساسکاچوان دوباره کار زیادی برای ارائه داشته باشد. 

 

و در نهایت اینکه از آنجایی که صنایع اصلی استان ساسکاچوان شامل معادن پتاس - اورانیوم - گاز و نفت  (به جز صنعت کشاورزی) هستند به ترتیب رشته‌های مهندسی معدن- عمران- مکانیک - پروسس (مهندسی شیمی) و در نهایت برق متقاضی بیشتری دارند.البته امروز شنیدم که قراره یک واحد جدید دیگر استخراج پتاس راه‌اندازی بشه و این به معنی ایجاد ۱۴۰۰ شغل جدیده.


به قلم: مریم